در گذشته نه چندان دور، بیشتر افراد برای دنبال کردن مد روز دنیا یا ایده گرفتن از استایل افراد مشهور زمان زیادی را صرف مجله‌های مد می‌کردند. مجله‌هایی که دارای تصاویری جذاب از مدل‌های زرق و برق‌دار و استایل افراد مشهور بود. در آن زمان بسیاری از کسب‌وکارهای حوزه فشن و زیبایی، از مجله‌های مد به‌عنوان بستری برای تبلیغ استفاده می‌کردند و از طریق آن محصولات متنوع خود را در معرض دید قرار می‌دادند. اما به‌مرور زمان با پیدایش شبکه‌های اجتماعی یک تاکتیک بازاریابی جدید در صنعت فشن و زیبایی مورد توجه قرار گرفت. اینفلوئنسر مارکتینگ تاکتیک جدیدی بود که فرصتی فوق‌العاده برای برندهای فعال در این حوزه ایجاد کرد. 

در واقع اینفلوئنسرها به کسب‌وکارهای فعال در حوزه زیبایی و فشن کمک کردند تا مشتریان بیشتری جذب کنند و مشتریان فعلی خود را حفظ نمایند. 

در ادامه این مطلب تأثیر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ بر روی خرید مشتریان و کسب‌وکارهای صنعت فشن و زیبایی را بررسی خواهیم کرد. 


چرا اینفلوئنسر مارکتینگ یک ابزار بازاریابی قدرتمند است؟

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند این احساس را داشته باشند که خودشان تصمیم می‌گیرند. اما از طرف دیگر، خواسته یا ناخواسته افراد تحت تأثیر دوستان و آشنایان نیز قرار خواهند گرفت. 

به‌همین دلیل بیشتر افراد هنگام خرید با دوستان خود مشورت می‌کنند. علاوه‌بر این، مردم به مردم اعتماد دارند نه به برندها!

بنابراین شعارهای تبلیغاتی یک برند به اندازه یک جمله ساده‌ای که افراد از دوستان‌شان می‌شنوند، بر روی تصمیمات آن‌ها تأثیرگذار نخواهد بود. اینفلوئنسرها نیز فردی از میان مردم است که رابطه‌ای نزدیک با سایر افراد ایجاد می‌کند. این رابطه نزدیک و دوستانه، حس خوبی به افراد می‌دهد و اینفلونسر مارکتینگ را به یک ابزار بازاریابی قدرتمند تبدیل کرده است. 

اینفلوئنسرها چگونه بر روی فرآیند خرید مشتری تأثیر می‌گذارند؟

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، بیشتر افراد برای خرید یک محصول یا خدمت در وحله اول به دنبال تأیید اجتماعی هستند. تأیید اجتماعی یعنی هر یک از ما قبل از خرید یک محصول یا خدمت به‌دنبال تأیید هستیم تا مشخص کنیم که آیا خرید ما خوب است یا نه؟!

بنابراین زمانی‌که یک اینفلوئنسر محصول یا خدمتی را تأیید می‌کند، بیشتر افراد نسبت به خرید ترغیب می‌شوند. 

اینفلوئنسرها یا بلاگرهای حوزه زیبایی و فشن، با معرفی محصولاتی که استفاده می‌کنند مسیر خرید را برای مشتری به چند کلیک ساده تغییر می‌دهند. بنابراین مشتری زمان زیادی برای فکر کردن نیاز ندارد و بلافاصله می‌تواند لباس‌ها یا سایر لوازم همان برندی را برای خرید انتخاب کند که یکی از اینفلونسرها آن را تأیید کرده است. 


برای مطالعه بیشتر: 7 ایده بازاریابی سالن‌ های زیبایی برای روز ولنتاینعاشقان صنعت مد طرفدار شبکه‌های اجتماعی هستند!

همان‌طور که می‎‌دانید تعداد کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی هر روز در حال افزایش است. برای مثال، اینستاگرام یکی از پلتفرم‌های پرطرفدار است که در حال حاضر یک میلیارد کاربر فعال دارد. 

بنابراین بخش زیادی از بازار هدف صنعت فشن در اینستاگرام حضور دارند و به‌راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. 

هشتگ Fashion یکی از هشتگ‌های پرکاربرد و پرطرفدار در اینستاگرام است که روزانه توسط افراد مختلفی مورد استفاده و مشاهده قرار می‌گیرد. 

طی یک سری مطالعاتی که توسط Hubspot انجام گرفته شده است، داده‌ها نشان می‌دهند که 25 درصد از کل پست‌های آپلود شده در اینستاگرام، دارای اسپانسر (کسب‌وکارهای صنعت مد) هستند. این آمار نشان می‌دهد که بسیاری از برندهای بزرگ و کوچک از این روش بازاریابی نتیجه خوبی دریافت کرده‌اند و توانسته‌اند محصولات خود را بیشتر در معرض دید مشتری قرار دهند.

باتوجه به بازخوردی که تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی دارد، سرمایه‌گذاری بر روی اینفلوئنسر مارکتینگ در صنعت فشن و زیبایی قطعا به نفع کسب‌وکارها خواهد بود. 


نحوه انتخاب اینفلوئنسر برای اینفلوئنسر مارکتینگ

زمانی‌که تصمیم می‌گیرید یک کمپین بازاریابی داشته باشید، باید مراحل زیر را به‌خوبی بررسی کنید:

  • تعیین هدف برای اجرای کمپین
  • انتخاب شبکه اجتماعی
  • انتخاب جامعه هدف
  • بررسی محتوای کمپین
  • انتخاب اینفلوئنسر مناسب

انتخاب اینفلوئنسر مناسب برای هر کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای یک کمپین برنامه‌ریزی شده و هدفمند است. 

زمانی‌که اینفلوئنسر مناسبی برای اجرای کمپین خود انتخاب نکنید، ممکن است بازخورد مناسبی از این تاکتیک بازاریابی دریافت نکنید. 

در صنعت فشن و زیبایی باید اینفلوئنسرهای فعال در حوزه مد، زیبایی و لایف‌استایل را انتخاب کنید تا به هدف بازاریابی خود دست یابید. 

علاوه‌بر این، باید میزان تأثیرگذاری اینفلوئنسر و رابطه‌ای که با مخاطب برقرار می‌کند را نیز به‌خوبی بسنجید و سپس از میان گزینه‌های موجود بهترین اینفلوئنسر برای کسب‌وکارتان را انتخاب کنید. 

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

در حال حاضر اینفلوئنسرهای متعددی در ایران نیز با برندهای بزرگ و کوچک همکاری دارند و با برگزاری کمپین‌های مختلف مشتریان بیشتری را جذب می‌کنند تا به سود بیشتری در کسب‌وکارشان دست یابند.

در صورتی‌که شما نیز کسب‌وکاری در این حوزه دارید، اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در صنعت فشن و زیبایی را دست کم نگیرید و از آن به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای بازاریابی استفاده کنید.